6 Temmuz 2010 Salı

JCI YARATICI GENÇ GİRİŞİM ÖDÜLLERİ 2010'DA TANIDIK YÜZLER


Geçen sene tanıştığım JCI- Junior Chamber International- Liderler ve Genç Girişimciler Derneği Kadıköy Şubesi organizasyonuyla düzenlenen, JCI Genç Girişimci Ödülleri 2010 ödül töreni, 6 Temmuz akşamı Barbaros Point Hotel'de gerçekleşti. JCI Megapol Şubesi Büyüme ve Gelişmeden Sorumlu VP olarak, ben de davetliler arasındaydım. Türk Telekom ve Para dergisinin sponsorluğunda düzenlenen etkinlikte Barbaros Şansal gibi isimlerin yanı sıra, Türk Telekom Pazarlama İletişimi Direktörü İsmail Bayazıt ve Turkuvaz Dergi Grubu yetkilileri vardı.

İlk 3'e giren isimler arasında tanıdığım girişimcilerin, hatta öğrencilerimin olması beni çok mutlu etti. 3.lük ödülü, geçen hafta eticaret eğitimime katılan İhsan Elgin'e gitti. Sürekli eğitimin önemine inanan İhsan Bey, firması Kodalfa Bilgi ve İletişim Teknolojileri'ni kurmadan önce, Verde ve Aygaz gibi şirketlerde stajyer olarak çalışmış, sonrasında Kodalfa şirketinin ticarileşme sürecini yönetmiş. Kodalfa, kablosuz algılayıcı ağlar ile toprak nemi, sıcaklığı, ışık, rüzgar gibi parametrelerin uzaktan internet veya cep telefonu aracılığıyla anlık takibini ve uzaktan kontrolünü sağlıyor.

2.lik ödülü, Anneysen.com kurucusu Aylin Çakır'a verildi. Boğaziçi Üniversitesi'97 İşletme Mezunu olan Aylin Hanım, aynı oluldan arkadaşı Pınar Şimşek ile kurduğu, anne ve anne adaylarını toplandığı, anneliğin zorluk ve keyiflerinin paylaşıldığı dikey bir network olan Anneysen.com ile, 15 Etohum girişiminden biri olmayı başarmıştı. Uzun yıllar İpek Kağıt'ta çalışan Çakır, 2008 yılında kendi işini kurmak amacıyla görevinden istifa etmişti. Kadınların %19 oranında temsil edildiği yarışmada, Aylin Çakır sahneye çıktığında en çok alkışı hemcinslerinden aldı.

1.lik ödülü Orjinal Organizasyon Taşımacılık ortağı Murat Şahin'in oldu. Murat Bey, ödülüne layık bir girişimci konuşması yaptıç Kendisi tam bir hayalperest, ama, tutkularını gerçeğe dönüştürmeye başarabilen gerçek bir girişimci. Şahin, İstanbul'da her gün alkollü araç kullanan yüzlerce kişinin ehliyetini kaybetmesinden yola çıkarak ''secure drive'' özel şoför hizmeti fikrini geliştirmiş. Ayrıca, havayolu taşımacılığındaki gelişmelere rağmen karayolu taşımacılığının geri kaldığı düşüncesiyle İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Çeşme, Bodrum gibi havalimanlarına secure drive shuttle hizmeti sunmaya başlamış.

Derece alanların dışında, yarışmaya katılanlar arasında, eğitim katılımcılarından Tish-o.com.tr kurucusu Fatih Demir ve tasarımcı Ayşe Ören'in de olması, bana ayrı bir gurur verdi. Daha çok girişimciye, paralel kariyer yaratan daha cesur bey ve bayanlara ihtiyacımız olduğu kesin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder