10 Temmuz 2010 Cumartesi

Dekatlon Buzz Çalışanlarıyla Söyleştik!


8 Temmuz Perşembe günü Nişantaşı'nda bir toplantı sonrası, ne zamandır uğramak istediğim Sosyal Medya Ajansı Dekatlon Buzz'a gitmek için, kurucularından Nurettin Özdoğan'ı aradım. Kısa sürede bir set up yaptık ve 1 saat içinde, kendimi, Rumeli Caddesi üzerindeki Remzi Kitapevi'nin karşısında bulunan iş hanının en üst katındaki Dekatlon Buzz ofisinde buldum.

Ofisin kapısından içeri girer girmez, Dekatlon koşucularının duvardaki dev fotoğrafları beni karşıladı. Sonra da kendileri ve enerji dolu gülümsemeleri:) Sosyal medya ajansının ortaklarından Samet Ensar Sarı ve Nurettin Özdoğan, gelmemi fırsat bilerek, tüm ekiple kısa bir söyleşi toplantısı organize etmişlerdi bile. Bu kadar kısa sürede organize olabilen bir ajansa profesyonel iş hayatımda, gerçekten az rastlamışımdır. Zaman zaman farklı sektör profesyonelleriyle tanışma toplantıları yaptıklarını belirttiler. Bugün benim günümdü, ne güzel!

Nurettin, beni tüm ekibe tanıtırken, ilk kez ne zaman tanıştığımızı anlattı. Teknoloji Holding-Embrio'da çalıştığım dönemde, İTÜ tarafından düzenlenen ilk ETohum yarışmasında 1.liği, internet üzerindeki başarılı iş fikriyle Nurettin Özdoğan kazanmıştı ve biz de Embrio olarak etkinlik sponsoruyduk. O zamanlarda tanıştığım bu genç ve başarılı üniversite öğrencisi, geçtiğimiz 3 yıl içerisinde başarılı 2 internet girişiminde bulunmuş, sayısız kuruluştan 'Genç ve Başarılı İşadamı' ödülleri almıştı. Tanıştığımız ilk günden itibaren, sosyal medya sayesinde birbirimizi sürekli takip ettik, yazdıklarımızı okuduk, yorumladık ve paylaştık. Bu pırıl pırıl genç adam, paylaşmayı ve sosyal medyayı o kadar iyi analiz etti ki, sektördeki boşluğu ve networkünü kullanarak, geçen sene sonunda 4 arkadaşıyla birlikte, Türkiye'nin en hızlı büyüyen şirketini, Dekatlon Buzz'ı kurdu. Nurettin, tanışma hikayemizi, bizi dinleyen 15 iş arkadaşına anlatırken, onunla ve son girişimiyle bir kez daha gurur duydum.

Yeni bir iş kurarken, kendi gibi düşünen-Likeminded- insanları bulmak kolay değildir. Ancak, Dekatlon, hem Türkiye'nin büyük markalarını portföyüne katmış, hem de yeni kurduğu enerjik ekibiyle yola çıkmış bile. Ekip o kadar aktif ki, yaptıkları işe hakkını verdikleri kesin. Gördüğüm kadarıyla, sadece koşmuyorlar, sanırım, uçuyorlar:)

Yaş ortalaması 25'in altındaki yaklaşık 15 genci esnetmeden 30 dk. anlamlı ve eğlenceli şeyler anlatmak kolay değil gerçekten. Üniversitelerde yaptığım sunumlardan alışkınım, ama, biraz hazırlıksız mı yakalandım diye düşünürken, her şey doğaçlama gelişti. Kariyerimdeki dönüm noktaları, iş hayatımda sürekli rastladığım ekonomik krizler ve fırsat olarak yansımaları, internet sektörüne geçişim, cebimdeki deneyimlerimi sektöre farklı bir gözle yansıtmam, eticaret, sosyal medya, geleneksel ajansların sosyal medyaya bakışı, markalar, vs.. derken, muhabbet 1 saati buldu. İçlerinde not alan arkadaşlar olması beni çok mutlu etti.

Özellikle, içerik üretmek, yeni medya stratejileri, günümüzde blogger kavramı, Promoqube sosyal medya ajansında çalışan Pucca'nın başarısı üzerine konuştuğumuz bölümler ilgi çekiciydi. Bu ekip içinden çıkacak bir dizüstü edebiyat örneğini yakın dönemde bekliyorum:) Hatta, markaların, sosyal medyadaki bloggerları izleyerek, stratejilerine uygun kişilere sponsor olarak, onları yazmaya teşvik edip, kitaplarını basmaları gerektiğini düşünüyorum. Henüz PR şirketleri bu yönde bir girişimde bulunmuyorlar maalesef. Bence çok şey kaçırıyorlar!

Her biri farklı disiplinlerde eğitim almış-içlerinde kimya mühendisliği mezunu olanlar da var:)-, klasik bir firmada çalışmak yerine, yeni kurulan bir sosyal medya ajansında çalışmayı,üretmeyi, öğrenmeyi, keşfetmeyi ve paylaşmayı seçmiş vizyoner Dekatlon Buzz ekibi, müthiş projeler gerçekleştirdiler. Kısa zamanda, yeni ve etkili eticaret-sosyal medya projelerine de imza atacaklar. Hatta, Türkiye pazarında uyguladıkları ve başarılı olan işlerin bir bölümü, farklı ülkelerde uygulanmaya başlayacak. Benden söylemesi!

Dekatlon ekibiyle sohbet gerçekten çok keyifliydi, zamanın nasıl geçtiğini anlamadık! En kısa zamanda tekrar görüşmek üzere sözleştik. Tüm ekip, gece gündüz, işlerini büyütmek ve geliştirmek, çalıştıkları büyük markalara katmadeğer sağlayabilmek için çok ama efektif şekilde çalışıyorlar.

Nasıl mı?

Sevdiğiniz işi yaptığınız zaman, işe gitmek zorunda kalmıyorsunuz ki:)

6 Temmuz 2010 Salı

JCI YARATICI GENÇ GİRİŞİM ÖDÜLLERİ 2010'DA TANIDIK YÜZLER


Geçen sene tanıştığım JCI- Junior Chamber International- Liderler ve Genç Girişimciler Derneği Kadıköy Şubesi organizasyonuyla düzenlenen, JCI Genç Girişimci Ödülleri 2010 ödül töreni, 6 Temmuz akşamı Barbaros Point Hotel'de gerçekleşti. JCI Megapol Şubesi Büyüme ve Gelişmeden Sorumlu VP olarak, ben de davetliler arasındaydım. Türk Telekom ve Para dergisinin sponsorluğunda düzenlenen etkinlikte Barbaros Şansal gibi isimlerin yanı sıra, Türk Telekom Pazarlama İletişimi Direktörü İsmail Bayazıt ve Turkuvaz Dergi Grubu yetkilileri vardı.

İlk 3'e giren isimler arasında tanıdığım girişimcilerin, hatta öğrencilerimin olması beni çok mutlu etti. 3.lük ödülü, geçen hafta eticaret eğitimime katılan İhsan Elgin'e gitti. Sürekli eğitimin önemine inanan İhsan Bey, firması Kodalfa Bilgi ve İletişim Teknolojileri'ni kurmadan önce, Verde ve Aygaz gibi şirketlerde stajyer olarak çalışmış, sonrasında Kodalfa şirketinin ticarileşme sürecini yönetmiş. Kodalfa, kablosuz algılayıcı ağlar ile toprak nemi, sıcaklığı, ışık, rüzgar gibi parametrelerin uzaktan internet veya cep telefonu aracılığıyla anlık takibini ve uzaktan kontrolünü sağlıyor.

2.lik ödülü, Anneysen.com kurucusu Aylin Çakır'a verildi. Boğaziçi Üniversitesi'97 İşletme Mezunu olan Aylin Hanım, aynı oluldan arkadaşı Pınar Şimşek ile kurduğu, anne ve anne adaylarını toplandığı, anneliğin zorluk ve keyiflerinin paylaşıldığı dikey bir network olan Anneysen.com ile, 15 Etohum girişiminden biri olmayı başarmıştı. Uzun yıllar İpek Kağıt'ta çalışan Çakır, 2008 yılında kendi işini kurmak amacıyla görevinden istifa etmişti. Kadınların %19 oranında temsil edildiği yarışmada, Aylin Çakır sahneye çıktığında en çok alkışı hemcinslerinden aldı.

1.lik ödülü Orjinal Organizasyon Taşımacılık ortağı Murat Şahin'in oldu. Murat Bey, ödülüne layık bir girişimci konuşması yaptıç Kendisi tam bir hayalperest, ama, tutkularını gerçeğe dönüştürmeye başarabilen gerçek bir girişimci. Şahin, İstanbul'da her gün alkollü araç kullanan yüzlerce kişinin ehliyetini kaybetmesinden yola çıkarak ''secure drive'' özel şoför hizmeti fikrini geliştirmiş. Ayrıca, havayolu taşımacılığındaki gelişmelere rağmen karayolu taşımacılığının geri kaldığı düşüncesiyle İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Çeşme, Bodrum gibi havalimanlarına secure drive shuttle hizmeti sunmaya başlamış.

Derece alanların dışında, yarışmaya katılanlar arasında, eğitim katılımcılarından Tish-o.com.tr kurucusu Fatih Demir ve tasarımcı Ayşe Ören'in de olması, bana ayrı bir gurur verdi. Daha çok girişimciye, paralel kariyer yaratan daha cesur bey ve bayanlara ihtiyacımız olduğu kesin.

5 Temmuz 2010 Pazartesi

EGE'li Eticaret tutkunlarıyla tanıştım, müthiş bir potansiyel gördüm!


Geçen hafta, 30 Haziran ve 1 Temmuz tarihlerinde, memleketim olan İzmir'deydim. İzmir'in en yaratıcı dijital ajanslarından Proftek'in davetlisi olarak, hem seminer hem de bir eğitim düzenledik. Proftek, aynı zamanda, Bilginet-Hemenal paket eticaret programlarının Ege Bölgesi Satış Distribütörü.

İzmir'in, Istanbul'a nazaran yavaş çalışma ortamına inat, Murat Nalçakan ve Utku Kumral'ın hızlı ve efektif organizasyonu sayesinde, Ege'li eticaret tutkunlarıyla tanışma fırsatına sahip oldum.


TOSYÖV İzmir Şubesi (Türkiye Küçük ve Orta ölçekli işletmeler, Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı) organizasyonuyla düzenlenen Eticaret Semineri,
İzmir Alsancak’ta EGİAD ( Ege Genç İşadamları Derneği) Toplantı Salonu’nda yapıldı.
EGİAD’ın ev sahipliğini yaptığı TOSYÖV ve EGİAD üyelerinin davetli olduğu toplantıda, Egeli iş adamları ve İzmir'li girişimcilerle, Türkiye ve dünyadaki eticaret iş modellerini ve fırsatlarını paylaştım. TOSYÖV İzmir Şubesi Başkanı Sayın Sinan Bezircioğlu, Egeli işadamlarına vizyon kazandırmak için çalışan bir profesyonel. Elektronik ticaretle ilgili kendi girişimlerini de yakında duymayı ümit ediyorum.

1 Temmuz günü ise, Ege Palas Otel'inde düzenlenen Proftek-Bilginet eğitiminde, hazır eticaret paketleri kullanan Egeli eticaret girişimcileri, satışlarını etkin olarak nasıl arttırabileceklerini öğrendiler. Eticarette karşılaştıkları sorunları paylaştılar ve pratik çözüm önerilerini dinlediler.


Eğitimde, Bilginet Pazarlama Müdürü Yetkin Şekeroğlu ve Satış Yöneticisi Merih Fındık hazır bulundu. Eğitim sonrası kurulan Eticaret Ege Facebook grubuyla, paylaşımlar hızlı bir şekilde başladı.

Ege Bölgesi'nde, değerlendirilmesi gereken müthiş bir eticaret potansiyeli var. Kısa zamanda farklı eğitimlerle yine İzmir'de olacağım. Utku, Murat, Proftek yetkilileri ve Ege'li eticaret tutkunlarına kucak dolusu sevgiler..

İzmir'e gitmişken, babamın 1 Temmuz akşamı Karşıyaka Açıkhava Tiyatrosu'nda vereceği Türk Sanat Müziği konserinin hemen öncesindeki provalarını dinleyebildim, çünkü, 2 Temmuz'daki eticaret eğitimim için uçağa yetişmem gerekiyordu.


Babamın solosunu kaçırdım, ama, Karşıyakalı şarkısını dinlemiş olarak, İstanbul uçağına doğru yola çıktım.