23 Haziran 2017 Cuma

Meet AVA: Ovulation Tracking Bracelet ( Wearable Technology for Women))

In 7 of 1 couples in USA is having fertility problems. This is a huge number! And I am sure it is more likely in Europe, too. More women are having difficulties to get pregnant in 21ST century. Technology is trying to help but shouldn't be so neurotic in that sense. 
A fertility bracelet can track your fertility and warn you for best results! 
Meet AVA- Ovulation Tracker Bracelet! Practical, easy to use and detect your fertilizing wisdom by checking your sleep, 
 San Francisco, California-based Ava, a medical technology company focused on women’s reproductive health, announced the launch of its fertility tracking bracelet and companion app. Named simply “Ava,” the direct-to-consumer bracelet uses sensor-enabled technology to detect a woman’s fertility window in a given month. 
The clinically proven way to track your cycle - Finally understand your body
Wear the Ava bracelet at night for effortless insight about your fertility, pregnancy, and your health.
The company, which was founded in Switzerland in 2014 and has raised $2.6 million in fundingrecently concluded clinical studies of the device at the Hospital of Zurich. Ava is registered as a Class I device with the FDA and is intended to be worn at night, when Ava’s sensors collect three million data points around several physiological parameters including heart rate, respiration, temperature and sleep quality. The researchers found Ava to be accurate 89 percent of the time at detecting an average of 5.3 fertile days per a woman’s cycle.

Testimonial 1: Received my bracelet in August and started using it immediately…first and second cycles it predicted my ovulation to be about a week later than I had been thinking…and guess what? I am now pregnant. On my SECOND CYCLE with the Ava bracelet. I’m officially a fan.  – Lizzie

Testimonial 2: “I had migraine headaches randomly throughout the month. With Ava, I realized that I always get them like clockwork right after I ovulate. Ava didn’t solve my headaches (if only!) but it does help me be more prepared for them, so they never take me by surprise anymore.” – Nurit


Source: http://www.mobihealthnews.com/content/digital-fertility-news-ava-launches-new-wearable-glow-hits-security-hitch#sthash.Sz1hfqrs.dpuf

20 Haziran 2017 Salı

Future Medicine, Meditation medicine, Wearable Technologies, Health 4.0

Future Medicine, Meditation Medicine, Wearable technologies, etc... 
Please watch for the future of health! I love Technology:)
Daniel Kraft @Tedx Academy Berlin


Sanal Gerceklik Meditasyonu- Guided Meditation VR

Bir Meditasyon Egitmeni olarak, kisiye ozel meditasyon teknikleri ogretiyorum. Biliyorum ki, herkesin zihni ve bedeni farkli calisiyor. Ve, herkese uygun bir meditasyon teknigi var.  Yani, herkes meditasyon yapabilir! Seviyesine ve kapasitesine bagli olarak, her meditasyon deneyimi aslinda kisiye ozel. Bazilarinin dusundugu gibi, Meditasyon, sadece gozlerimizi kapatip nefes almaktan ibaret sikici bir sey degil. Tam tersine, eglenceli bir oyun aslinda. Basrolunde sizin oldugunuz ve hayatinizin filmini seyrettiginiz bir oyun aslinda. 

KADIN KADINA calismalarinda veya Cocuklarla yaptigim Nefes ve Farkindalik Atolyeleri'nde, Visualization- Imgeleme - Teknigini sikca kullaniyorum. Tum meditasyon ve imgeleme calismalarini bizzat ben kendim yaziyorum ve akisa gore revize ediyorum. Bu noktada, Meditasyon gecmisim ve ogretmenlerimle ilgili Meditation medicine- Ilac Niyetine Meditasyon- adli blog yazimi okumanizi tavsiye ederim.  Imgeleme Teknigi'ne, rehberli bir meditasyon da diyebiliriz. Ancak, ben, IMGELEME demeyi tercih ediyorum. Zaman zaman, bazilarimizin zihni cok yorgun olabiliyor ve imgeleme yaparken, yani basit anlamiyla, HAYAL kurarken, zorlanabiliyoruz. Hatta, bazen kendimizi fazlaca zorluyoruz! Etraftaki sesler, bulundugumuz oda, birlikte oldugumuz kisiler, o anki ruh durumumuz, Imgeleme calismasinin kalitesini etkileyebiliyor. 

Ozellikle iletisim ve ogrenmede GORSEL tarafi guclu olmayan kisiler, Imgeleme calismalarinda, diger katilimcilara gore daha az konsantre oluyorlar. Cabuk sikiliyorlar, devam etmekte ve varolan hikayeyi yakalamakta zorlanabiliyorlar.                                                                                                                                                    Bu noktada, Mindful Teknoloji devreye giriyor. Teknoloji nasil olur da, mindful olur, demeyin! 

Hemen, anlatiyorum:)

Evinizin konforunda, is yerinizdeki odanizda veya yuzlerce kisinin oldugu bir restoranda, gozunuze gozluklerinizi takiyorsunuz. Hoooooppp, bambaska, mutlu ve huzurlu bir dunyaya adim atiyorsunuz. 

Sanal Gerceklik- Virtual Reality- Teknolojisi kullanilarak hazirlanmis, 3 boyutlu meditasyon deneyimi ile bambaska bir dunyaya adim attiniz! Hayallerinizin otesinde bir meditasyon deneyimine hosgeldiniz. Buyurun, videoya tik tik...

Surekli ekran basinda olan ve/veya oyun oynayan cocuklarin ve genclerin zihnini rahatlatmasi, kafasi cok yorgun olanlarin sakin ve dingin bir ruh haline gecebilmesi, fiziksel agri kontrolu, fobiler, hareket etmekte zorlananlar, konsantre guclugu yasayanlarin dikkatini toparlayabilmesi ve bence en onemlisi de, hayal kuramayanlarin hayal kurabilmesi icin, cok etkili 3 boyutlu bir teknolojik imgeleme-meditasyon- araci. Cubicle Ninjas tarafindan gelistirilan aplikasyonu kullanmak icin Samsung Gear VR veya HTC Vive gozluklerine ihtiyaciniz var. Sonrasinda ucretsiz olarak aplikasyonu bilgisayariniza veya tabletinize indirebilir ve 3 boyutlu bu sahane deneyime baslayabilirsiniz. 
2016 yilinda ilk surumu yayinlanan aplikasyonun tamamlanmis versiyonu 2017 yilinin sonbaharinda kullaniciyla bulusacak. Websitesinde deneyime katilanlarin cok etkilendigi yaziyor. Harika olduguna eminim, ben de bir an once denemek istiyorum. 

Umarim, bu ve buna benzer urunlerin en kisa zamanda bilim adamlari tarafindan testleri yapilir, case study-ler yayinlanir. Sonrasinda, cocuklar, gencler ve yetiskinlere yonelik bir cok hastalik icin de yarari kanitlanir. Bazi doktorlar da benimle ayni fikirde, bir Ortopedik Cerrah olan Anand Vora gibi. Merkezi Ohiao'da bulunan Cleveland Clinic'te ise, Microsoft HoloLens'in , Virtual Reality- Augmented Reality-Mixed Reality kullanilarak tasarlanmis ve Parkinson hastalarinin yurumelerini, hareket etmelerini kolaylastirici sanal gerceklik gozlukleri kullanilmaya baslanmis durumda! Biz de, doktor recetelerinde, gelecegin ilaclari- future medicine- olarak, 3 boyutlu Sanal Gerceklik Meditasyonlari ( Guided VR Meditation) gormeye baslayacagiz sanki. Bu gunler cok uzak degil, emin olabilirsiniz:) 
19 Haziran 2017 Pazartesi

Çok Geç Diye Bir Zaman Yoktur

Okulun ilk günü, ilk derste profesörümüz, önce kendini tanıttı, sonra "Bu yıl, yepyeni bir öğrencimiz var. Çok ilginç biri bakalım bulabilecek misiniz" dedi... Ayağa kalkıp etrafa bakmaya başlamıştım ki,yumuşak bir el omzuma dokundu... Döndüm... Yüzü iyice kırışmış bir yaşlı hanımefendi, bana gülümseyerek bakıyordu... "Ben Rose" dedi.. "Benim adım Rose, yakışıklı... 87 yaşındayım. Madem tanıştık seni kucaklayabilir miyim?.." Güldüm... "Tabii" dedim... "Hadi sarıl bana..." Öyle sımsıkı sarıldı ki... "Bu kadar genç ve masum yaşta üniversiteye niye geldin" diye şaka yaptım.. Minik bir kahkaha ile yanıtladı:
"Buraya zengin bir koca bulmaya geldim. Evlenip birkaç çocuk doğuracağım. Sonra emekli olup dünya turuna çıkacağım..."
Dersten sonra kantine gidip, birer sütlü çikolata içtik. Hemen arkadaş olmuştuk. Ertesi gün ve ertesi üç ay, sınıftan hep birlikte çıktık ve hep kantinde lafladık... Öyle akıllı ve öyle deneyimliydi ki, onu dinlemekle, derslerden daha çok şey öğrendiğimi hissediyordum.
Sömestr boyunca Rose kampüsün ilahesi oldu. Nereye gitse etrafı çevriliyor, çok çabuk arkadaş ediniyordu. İyi giyinmeyi seviyor, diğer öğrencilerin ilgisini çekmeye bayılıyordu. Rose hayatını yaşıyordu. Hepimizden daha canlı, daha dolu yaşıyordu...
Sömestr sonunda, Futbol Balosuna davet ettik Rose'u... Konuşma yapması için... Orada bize verdiği dersi unutmama imkan yok...
Konuşmasını önceden hazırlamış ve bir yığın karta kocaman kocaman yazmıştı. Elinde bu deste ile kürsüye yürürken, kartları elinden düşürdü. Konuşma darmadağın olmuştu. Şaşkın, biraz da utanmış mikrofona doğru eğildi...
"Ne kadar beceriksizim, değil mi?... Özür dilerim... Buraya gelmeden önce heyecanım yatışsın diye bir duble viski attırdım. Sonucu görüyorsunuz... Şimdi bu kartları toplasam bile onları yeniden sıraya koymam mümkün değil... Onun için en iyisi ben size aklımda kalanları söyleyeyim, olur mu?..."
Biz kahkahalarla gülerken, o bardaktan bir yudum su aldı ve konuşmasına başladı:
"Yaşlandığımız için eğlenmekten, oynamaktan, yaşamaktan vazgeçmeyiz... Eğlenmek, oynamak ve yaşamaktan vazgeçtiğimiz için yaşlanırız. Genç kalmanın, mutlu olmanın ve başarıya ulaşmanın sadece dört sırrı vardır... Hergün gülmek ve yaşama katacak mizah bulmak... Bir rüyanız olmalı mutlak... Rüyalarınızı kaybettiniz mi, ölürsünüz. Etrafımızda dolaşan pek çok kişi aslında ölü ve bundan kendilerinin bile haberi yok...
Yaşlanmakla, büyümek arasında çok büyük bir fark vardır... Eğer 19 yaşındaysanız ve bir yıl hiçbirşey yapmadan, hiçbirşey üretmeden bir yıl sırtüstü yatarsanız, sadece bir yaş yaşlanır, 20 olursunuz... Ben 87 yaşındayım ve ben de bir yıl hiçbirşey yapmadan, hiçbirşey üretmeden sırtüstü yatarsam, 88 yaşımda olurum. Herkes bir yılda bir yaş yaşlanır. Bunun için özel bir yetenek ya da bilgiye ihtiyaç yoktur. Oysa bir yaş daha büyümek için, mutlak birşeyler yapmak, üretmek, kendini geliştirecek fırsatları bulmak ve kullanmak gerekir.
Asla pişman olmayın... Biz yaşlılar, genelde yaptıklarımızdan değil, yapmadıklarımızdan pişman oluruz çünkü... Ölümden korkan insanlar, pişman olanlardır... Pişman olmaktan korktukları için hiçbirşey yapmayanlardır..."
Ders yılı sonunda Rose, yıllarca önce başlayıp, yaşam mücadelesi içinde ara vermek zorunda kaldığı üniversiteyi derece ile bitirdi...
Mezuniyet töreninden bir hafta sonra, uykusunda, huzur içinde öldü. Cenaze törenine 2 binden fazla üniversite öğrencisi katıldı.
"Yapabileceğimiz her şeyi yapmak için asla geç olmayacağını" hepimize hem de nasıl öğreten bu muhteşem kadının anısına layık bir törendi bu...
Rose'un öğretisi aslında dünyanın bütün üniversitelerinde zorunlu ders olmalıydı:
"Çok Geç Diye Bir Zaman Yoktur"
her zaman bir rüyanız ve onu gerçekleştirebilecek ruhunuzun olması dileği ile 


Kaynak: Facebook'tan Alintidir

LUMINETTE: ISIK TERAPISI GOZLUKLERI- LIGHT THERAPY GLASSES

Yeni uyandiniz ve goz ucuyla pencereden baktiniz. 
Yagmurlu ve kasvetli bir gun! 
Ne hissedersiniz?
Yataktan kalkmak bile zor gelir, degil mi! 

Peki, yine ayni pencereden baktiniz ve bu kez gordugunuz isil isil, GUNESli guzel bir gun. 
Simdi, ne hissedersiniz? 
Yataktan hizlica kalkip, gunu yakalamak istersiniz, degil mi! Bir Izmirli olarak, gunesi gormek, yemek yemek ve su icmek gibi dogal bir seydi benim icin. Taaa ki, Londra'da yasamaya baslayincaya kadar! Gunes ciktiginda, herkesin parklara kostugunu hatirliyorum. Elimizdekinin degerini maalesef kaybedince anliyoruz. Benim icin de oyle olmustu, gunesle olan iliskim. 

Evlenip, Almanya'ya yerlesme asamasinda, esim sormustu: 'Burada az gunes isigi var, ozlemeyecek misin?' Ben de soyle demistim: ' Sen, benim gun isigimsin, canim. Nerede olursak olalim, birlikte uyandigimizda senin nefesin benim gun isigim olacak. ' 

Gercekten, oyle de oldu! Almanya'da yasadigim son 3 sene icerisinde gunesi ozledigim zamanlarda, esime ve ogluma baktim. Bol bol nefes egzersizi yaptim. Depresif havaya ragmen, kendi kendime nefesimle enerji ve mutluluk verdim. 
    
Gunes isigi eksikligi, insanlarin sadece yorgun, bitkin ve depresif hissetmesine neden olmuyor. Ayni zamanda, Alzheimer hastaliginin hizli ilerlemesine, kadinlarda kemik erimesinin cok daha hizli seyretmesine, cocuklarin olagan gelisiminin yavaslamasi ve hizli yaslanma gibi her yastan insanin hayatinda negatif etkiler yaratabiliyor. Uzmanlarin belirttigine gore, D vitamini almak veya 1 haftalik gunes tatili sorunu biraz hafifletiyor ancak tamamen cozmeye yetmiyor.

Peki, ne yapacagiz?      

Philips'in isik terapisi yapan Light Therapy cozumleri gerilerde kaldi. isik terapisi yapan lambalarin efektif kullanimi icin, karsisinda en az 30 dk. oturmaniz gerekiyor. Yani, isik nerede ise, siz orada olacaksiniz. Luminette ise, gunes isigi magdurlari icin, yururken, bulasik yikarken veya hafif egzersiz yaparken kullanabileceginiz zahmetsiz bir cozum sunuyor.   Her gun yaklasik 20 dk. Luminette Isik Terapi Gozluklerini taktiginizda, gunluk gunes isigi ihtiyacinizi karsilayabiliyorsunuz. Videoya, tik tik...  www.Myluminette.com sitesinde ilginc veriler var: Isik Terapisi Gozlugu kullanan kisilerde yapilan arastirmalarda ilginc sonuclar elde edilmis: Uyku Kalitesi %68 artmis, enerjileri %58 artmis ve Jetlag sorunu 2 kati hizli cozulmus. Kis aylarinda enerji eksikligi duyuyorsaniz, sabah uyanmakta zorluk cekiyorsaniz, aksam oldugunda kendinizi bitkin hissediyorsaniz, geceleri calistiginiz icin gunduzleri uyumakta zorlaniyorsaniz ve cok seyahat ettiginiz icin surekli jet lag halinde iseniz, Luminette deneme vaktiniz gelmis demektir. Iyi uyuyamadiginiz bir gecenin sabahinda, 20 dk.lik Luminette ile, kahvaltiyi hazirlarken enerji depolayabiliyor, kendinizi tekrar sarj edebiliyorsunuz. 

Liege Universitesi'nden Belcikali bir grup Bilim Adami tarafindan gelistirilen inovatif isik terapisi Luminette teknolojisi, su anda saglik pazarinda, kendi kategorisindeki etkili araclardan bir tanesi. Avrupa'da eczanelerde satilmaya baslanmis durumda. Ve, en onemlisi, Belcika'da doktorlar depresyon hastalarina, kis depresyonu yasayanlara, yaslilara, kemikleriyle ilgili sorun yasayanlara, Alzheimer hastalarina, uzun sure ucmak zorunda kalan profesyonellere receteli ilac yazmak yerine Luminette oneriyor. isik terapisi saglayan lambalardan, antidepresanlardan ve 1 haftalik gunes tatilinden maddi-manevi olarak daha uygun oldugunu yandaki grafikle anlatmaya calismislar:) isik terapisi yapan lambalarin efektif kullanimi icin, karsisinda en az 30 dk. oturmaniz gerekiyor. Luminette ise, yururken, bulasik yikarken veya egzersiz yaparken kullanabileceginiz zahmetsiz bir cozum sunuyor.  

Dunyadaki ilac endustrisi, en buyuk kartellerden. Ve, yavas yavas, butunsel sagliga gonul veren doktorlar, ilac yazmak yerine, teknolojik saglik araclarini hastalarina onermeye basladilar bile. Ozellikle giyilen teknoloji- wearable technology- bu asamada etkili oyuncular kazanmaya basladi saglik ve teknoloji sektorunde.  

Kis depresyonundan magdur, uyku ve horlama sorunu olan bir danisanima Luminette onerdigimde, cok sasirmisti. Avrupa'da, 40 Euro'ya 1 aylik deneme suresi oldugu icin, denemeye karar verdi. Hatta, ailece denediler ve cok memnun kaldilar. 1 ayin sonunda, Luminette ve Nefes seanslari sonrasi isildadigini soylemisti. Ne mutlu bana:)
Luminette, rakipleri (Ayo gibi..) ve diger giyilebilir saglik teknolojisi araclari sadece bireysel kullanim icin degil, ayni zamanda Spa, wellness, guzellik salonlari, rehabilitasyon merkezleri, butunsel saglik merkezleri, kisisel bakim, saglik ve guzellik alaninda calisan bir cok yerde de kullanilmaya baslayacak. Ve eminim ki, saglik teknolojisini takip eden doktorlar, butunsel saglik calisanlari ve is yerleri, rakiplerine gore fark yaratacak islere imza atacak. 

ANIL ALTAS BRUG
Nefes Terapisti, Meditasyon Egitmeni, Mindfulness Kocu