15 Ocak 2017 Pazar

Almanya'da İlk Kez Kadın Kadına bir Kız Kardeşlik Çemberi...


Geçen sene 8 Mart Kadınlar Günü'nde MaWi Dergisi'nin organizasyonuyla bir konuşma yapmıştım. Konuşmanın Başlığı: İçimizdeki Kadını Onurlandırma Zamanı idi.

Konuşmanın sonunda demiştim ki, 

'Bazen, yola çıkmak, içimizdeki güzellikleri tekrar keşfetmek, öğrenmek ve paylaşmak için kadınlar olarak el ele tutuşmaya ihtiyacımız olabilir. Hele de bu yüzyılda barış için, erkeklerin kalplerini açmalarını sağlamaları ve güzel bir gelecek için kadınların birlik olmaya daha çok ihtiyacı var. Kadının kadına saygı duymaya, merhametini, sefkatini, hosgorusunu ve gücünü göstermeye ihtiyacı var. Gülü sadece erkekler mi bize versin? Biz kadınlar olarak, birbirimize çiçek gibi davranalım, birbirimize çiçek verelim ve aslında bir olduğumuzu hatırlayalım. Biz, kendi içimizdeki kadını, hayatımıza giren tüm kadınları ve tüm kızkardeşlerimizi onurlandıralım ki, birlik olalım.  

Ben İstanbul’da yaşadığım dönemde Kızkardeşlik Çemberi çalışmalarına katılmıştım. İnsallah bugün bir vesile olur ve Almanya'da da düzenlemeye başlarız.' 

Aslında, ben o gün niyetimi koymuştum, çünkü inanılmaz bir ihtiyaç olduğunu görmüştüm tüm kadınların gözlerinde. Herkes aynı soruyu sormuştu bana: Neymiş ki bu kız kardeşlik çemberi? 

Veeee, beklenen an geldi çattı. 

22 Ocak Pazar günü, - yazıyı yazdığım şu anlarda çılgın şeyler yapıyor olacağız gelecek hafta inşallah- saat 14:00-17:00 arası Aschaffenburg'ta a-Almanya'daki ilk Türkçe Kadın Kadına organizasyonu gerçekleşecek. En azından benim bildiğim öyle! Almanya'da Türk kadınları arasında kadın kadına aktivite deyince ilk akla gelen, Kadınlar Matinesi oluyor. Bizimkisi de bir matine, ancak şifa matinesi:)

Aschaffenburg'un Nefes Meleği Işık Ekici ve Kulturtreff organizasyonuyla gerçekleşecek. İletişim için facebook üzerinden bana ulaşabilirsiniz. 
Buraya tık tık...   Veya, info@renginefes.com adresine mail atabilirsiniz. 

 23 Ocak benim doğumgünüm. 
Tüm kadınlara ve kendime harika bir doğumgünü hediyesi vermek istedim. Tarih de denk geldi, çok şükür. Biliyorum ki, bu yazı Türkiye'den de okunuyor. Lütfen Almanya'da yaşayan kız kardeşleriniz, arkadaşlarınız ile paylaşın, Frankfurt ve Aschaffenburg çevresinde yaşayan kadınlara ulaşmasını sağlayın. 

Annenizi, teyzenizi, kuzeninizi, arkadaşınızı, kızkardeşinizi, kızlarınızı alın, gelin. Size söz veriyorum, o kapıdan giren kadınla çıkan kadın aynı olmayacak! 
(Genç kızlarımızı da bekliyoruz. Hatta genöler ve öğrenciler için %50 indirim koyduk. Küçük kız çocukları için uygun bir aktivite değildir, ufaklıklar evde kalsın mümkünse.)
    
 Aşağıda video ve görsellerde neler yapacağımız anlatılıyor. Ancak, anlatılmaz yaşanır bir gün olacak, emin olabilirsiniz. 2017 yılına girerken, bereket meditasyonları ve bolluk bereket hakkında farkındalık sohbeti olacak. Rahimlerimizi şifalandırıcı nefes teknikleri göstereceğim. Nefes ve zayıflama ilişkisini anlatacağım. Ardından, bir çukulata meditasyonu yapacağız:) 
Top oynayacağız, çocukluğumuza döneceğiz. Bedenimizi hissedeceğiz, farkındalığımızı arttıracağız. Hayatımızdaki tüm kadınları onurlandıracağız. İlişkilerimizde nasıl daha başarılı ouruz, neyi yanlış yapıyoruz, öğreneceğiz.  
Kalbimizi sevgiye açacak, maskesiz yaşamanın güzelliğini keşfedeceğiz. 
Kendimizi çiçek gibi hissedeceğiz. 
Sonunda da, doğum günü pastası, çay, kahve eşliğinde sohbet edeceğiz. 
Eh, daha ne olsun! 
Haydi, üşenmeyin. Pazar günü evde oturup mayışmayın. Atlayın, gelin. 
Pişman olmayacaksınız! 


Tanıdığım, bilgisine ve tecrübesine güvendiğim arkadaşlarımı da yavaş yavaş bu projeye dahil etmek niyetim. Bu konuda muhtesem hayallerim var:) 


Hafif bi rüzgâr essin
Hafiflesin korkularımız
Yetmez mi hayatı bıkmadan
Ciddiye alışımız
Hafif bi şarkı çalsın
Hafiflesin duygularımız
Yetmez mi hayatta durmadan
Ağıtlar yakışımız
Hafif bir yemek hafif bir kadeh çözer hiddetimizi
Hatırlarız belki de birbirimizi ne çok sevdiğimizi
Hafif bi sohbet tatlı muhabbet çözer hiddetimizi
Hatırlarız belki de birbirimizi ne çok sevdiğimizi..... ( Söz: Aylin Atalay, Müzik: Jürgen Heusser)

Kadın Kadına veya diğer adıyla Kız kardeşlik Çemberi*, kadim zamanlardan gelen köklü bir gelenek, vazgeçilmez bir şifa yöntemi. Çember törensel bir süreçte kendi dişiliğimizi onurlandırdığımız ve kız kardeşlerimizin kıymetini fark ettiğimiz ve birbirimizi kucakladığımız bir çalışmadır. Bana bu yolda, yoldaş olan kız kardeşim Aylin Çevik'e teşekkürü bir borç bilirim. 
Kadınlarla çalışmayı seviyorum ve Kadın Kadına adında yeni bir etkinlik başlattım. Aslında yüzyıllardır kadınlarımızın yaptığını modernleştirmeye çalıştım. Çünkü Avrupa'da Türkçe konuşan kadınlar arasında böyle bir ihtiyaç olduğunu gözlemledim. Almanya'da ilk kez Aschaffenburg'ta gerçekleşecek. 22 Ocak Pazar saat 14:00-17:00 arası. Tüm kadınlara ve kendime harika bir doğumgünü hediyesi olacak, eminim.. Tanıdığım, bilgisine ve tecrübesine güvendiğim arkadaşlarımı da yavaş yavaş bu projeye dahil etmek niyetim. Bu konuda muhtesem hayallerim var:)
Kadın Kadına'da kalplerimizi birbirimize açacağız. Yaşama getirdiğimiz değerin heyecanını yaşacağız. Enerjimizi dengeleyeceğiz. Rahim nefesini öğreneceğiz. Şifacı Oksitosinhormonunu keşfedeceğiz. Sesimizle şifa olacağız. Üstelik tüm bunları ruhlarımızın ışında, kalplerimizin sıcağında bir tören, bir dua, bir kutlama havasında yapacağız.
Tüm Kadınlarımızı bekliyoruz! 
Kadim zamanlarda kadınlar kendilerini, birbirlerini ve içinde yaşadıkları toplulukları şifalamak için çember düzeninde bir araya gelerek acılarını, sevinçlerini, korkularını, yaralarını, hikayelerini, sorularını, tecrübelerini paylaşıyorlardı. Ritüeller ile birbirlerine içlerindeki, Kutsal Kadın Ruhunu hatırlatıyor, birbirlerini her anlamda güçlendiriyorlardı. Kendini bir diğer kadın ile kıyaslamak yoktu. Nasıl olsundu ki? Bir sümbülün kendini menekşe ile kıyaslaması hiç görülmüş şey miydi? Doğa Ana’nın tüm kızları hepsi ayrı birer çiçekti ve o topağın üzerinde hepsi kendi özgünlüğünde, yan yana ‘kız-kardeşçe’ yaşıyorlardı.  Tüm çiçekler kız kardeşti, aynı ananın rahminden doğma, bir annenin her bir çocuğuna ayırmadan dağıttığı sevgisinde, hepsi kendine özgü ve fevkalade güzellikte.
Tıpkı çiçekler gibi bizler de yerkürenin kızlarıyız. Bu ‘dişi (kadınsı) bilgeliğin’ maalesef unuttuğumuz bir gerçeğidir ve güç kaybettiğimiz bir haldir. Bu bilgeliği bedenlerimizde yeniden anımsamak için şunu idrak etmek yararlı olabilir.
Böylesi bir topluluk eşitlik, saygı, sevgi, şefkat, güven içinde paylaşım, sağlıklı sınırlar ve bireysel özgürlük ile bireylerin ruhsal ve içsel gelişimine hizmet eder, içsel bilgeliklerini geliştirir ve sonucunda büyük mucizeler gerçekleşir.
Böylesi topluluklara ihtiyaç duyduğumuz bugünkü gerçekliğimizde, yükselen ‘Kutsal Dişi’ enerjisi dünyada ki her bir kadına ‘bir araya gelin’ diyor. Gelin ki ancak sizlerin bu hatırlayışı ile gelecek nesiller için iyileşmiş bir dünya bırakacağız.
Kadının Bedenindeki Şifacı Tanrıça ‘Oksitosin’
Kadın Beyninin erkek beyninden farklılıklarını inceleyen ve bu konuda keşfettiği önemli bilimsel bulgularla çığır açan nöropsikiyatrist Dr. Louann Brizendine şifacı tanrıça oksitosin hormonunu bakın nasıl tarif ediyor.
Oksitosin: Oynak, sevecen, besleyici, toprak ana, yardım etmekten ve hizmet etmekten zevk alır, kadın sosyalleşme hormonu, östrojenin kızkardeşi (*Kaynak Kitap: Kadın Beyni)
Kutsal Kadını içimizde uyandırma yolunda dişi bilgeliğin pratikleri şüphesiz ki bu şifacı hormonunu biliyordu. Bu nedenle, kadın çemberlerinde Dr. Brizendine’nin de tarif ettiği gibi sevecen ve besleyici olan, ilişkilerde bağ kurmayı sağlayan bu hormonu aktive edecek dişil pratiklere yer verilir. Stres, kadın bedenini bir erkeğin stresten etkilenmesinden daha farklı etkiler ve kadının bedeni onu azaltmak, sisteminden atmak ve çözmek için farklı şekilde çalışır. Oksitosin hormon üretimi vücutta azaldıkça kadının bedeni sertleşir ve sonucunda feminen özü ile bağlantısı zayıflar. Oksitosin hormonu bebek emzirirken, derin bir bağ ve aşk ile olan cinsellik sonrası hal ile, sevdiklerine sarılırken, samimi içten bir sohbet ile, toprakla çiçeklerle uğraşırken veya sevdiklerin için bir şeyler yaparken kolayca ortaya çıkarken diğer bir çıkış yeri kızkardeşliğin samimi ve içten yaşanabildiği kadın çemberleridir. Bizlerin, içimizdeki Kutsal Kadını hatırlamamız için bedenlerimizle temasımız, bedensel farkındalığımız çok önemlidir. Ve stresi eritebilmemiz, feminen öze, kalp açıklığına gelebilmemiz oksitosin hormonu ile mümkün olur. Tanrıça hormonu adı verilen bu hormon ile kaslarımız derinden gevşer ve kan basıncımız düşer. Ağrı eşiğimiz yükselir aynı zamanda bu hormon büyümeyi, iyileşmeyi ve ilişkilerimize derinden sevgi dolu bağ kurmamızı da teşvik eder. Yumuşarız. Hafifleriz. Bedenimizin ihtiyaç duyduğu sevgiyi hissetmeye, iyileşmeye ve rahatlamaya hazır hale geliriz.
Bu hormon,  yargısız, açık ve derin bir dinleme ile, sıcak ve sevecen bir sarılma ile, kişisel hikayelerin analiz tuzağına düşmeden paylaşımı ile de bu çemberlerde kadınların bedeninde aktive edilerek, şifacı tanrıçanın işini yapmasına izin verilmiş olur.
Kadınların birbirlerinde kendilerini bulabildikleri, gerçek bir açıklık ve güven ile açılan çember alanları kadınları sonsuza kadar dönüştürebilir.
Bu yüzden kadın çemberleri kutsal bir alandır ve dişil pratikler ile kadını derinden rahatlatmayı amaçlar. Bu alanda, özden sapan fuzuli konuşmalar enerjimizi tüketmekten başka bir işe yaramadığı gibi, sorun yaşayan kadının sorunlarını iyi bir niyet ile olduğu halde ‘analiz eden, zihne çıkaran ya da kadını içinde bulunduğu halden daha pozitif olmaya zorlayan’ yöntemler, bu çemberlerde yaratılmak istenen iyileştirici, rahatlatıcı enerjinin de fakirleşmesine neden olur. Zaten analiz zengini, gerçek duyguların yaşanmasına olanak vermeden sürekli pozitifliği pompalayan dünyamızda, zihinlerimizi fazlasıyla meşgul ederek bedenlerimizin içinde sadece ‘omuz ve baş’ yani eril bölgesinde yaşıyoruz. Bedenimizle bağlantımızı yitirdiğimiz için dişil veçhelerimizle buluşmamız zorlaşıyor.
Bu çemberlerde, temel motivasyonumuz duygusal, fiziksel, enerjisel ve zihinsel olarak rahatlamak, anlaşılmak, dinlenilmek ve güzeli, iyileşmeyi, saf gücü birlikte yaratmak olmalı.
Sevgili Kız kardeşlerim,
Hangi alanda olursa olsun, işyerlerinizde, evlerinizde, derneklerinizde, özel çevrenizde kendiniz dahil, her bir kadının maskesiz kendi olabileceği bir ortam yaratın. 
Bizler yeni dünyayı doğuranız. Biz birlikte gezegeni iyileştirecek olanız.
Gelin köklerimizi yeniden birlikte hatırlayalım.
#globalsisterhood
*Bilge İnal'ın Dişi Bilgeliğe Yolculuk sitesinden derlenmiştir. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder