18 Temmuz 2010 Pazar

Internet, sansür, ekmeğimiz ve Medya Kralı..


İnternete Sansür yürüyüşü, sosyal ağlar üzerindeki iletişimle başladı ve planlandı. Tek bildiğimiz, 17 Temmuz Cumartesi günü saat 17:00'de Taksim'de toplanacağımız bilgisiydi. Kimin geleceğini bilmiyorduk, nerede toplanacağımızı da..
Ekmeğini internetten kazananlar, blog yazarları, sözlük yazarları, interneti iletişim aracı olarak kullanan ünlü isimler olarak, yaklaşık 1.500 internet sevdalısı toplandık.

Kah yürüdük, kah koştuk, kah çömeldik:) Muhafazakar kesimden internet kullanıcıları ile inci sözlük yazarlarının aynı saflarda yürümesi güzel bir demokrasi sınavını hakkıyla verdiğimizin bir göstergesiydi. Hayatlarında ilk kez bir yürüyüşe katılan pek çok kişi vardı yürüyüşte. Tek hedef ise, internete sansürün engellenmesiydi. Tabi ki, ülkemizin değerleri konusunda hemfikirdik, ancak, çözüm, yasaklı sitelerin tamamen kapatılması değildi. Dünyada yapılan demokratik internet uygulamalarının, ülkemizde de uygulanmasını istemek her vatandaşın kavgası olmalı. Biz de, internet tutkunları olarak sesimizi duyurmaya çalıştık. Olayın sadece Google ve Youtube kapanması olmadığını anlatmaya çalıştık.


Sayın Cumhurbaşkanımız'ın Twitter'da olduğunu bilen yaklaşık 110.000 kişiden bir kısmı, yürüyüşün ruhuna uygun olan pankartlar hazırlamışlardı:)

Yürüyüş esnasında en sevdiğim bölümlerden biri, en az 10 turiste neden bu eylemi yaptığımızı anlatmaya çalıştığım zamanlardı. Silikon Vadisi'ne gittiğim dönemlerde bu konuyu o kadar çok anlatmıştım ki, benim için hiç zor olmadı. Turistlerin ne yaptığımızı anladıktan sonra el sallamaları, hatta alkışlarla bizi desteklemeleri ve yürüyüşe katılmaları çok keyifliydi gerçekten.

Aramızda 'Cencorship Offends Me' pankartını taşıyan ve Türkiye'de yaşayan bir expat da vardı! Sonucta, internete sansür, sadece Türkiye vatandaşlarını değil, Türkiye'de yaşayan herkesi ilgilendiriyordu.


Sesimizi, hükümet düzeyinde duyurduğumuzu düşünüyorum. İlgili hükümet yetkililerinin konuyla ilgili bilinçli girişimlerde bulunacağından eminim. Dün akşam Medya Kralı'nda sabaha kadar internete sansür tartışıldı. Ekşi Sözlük avukatı Başak Purut'un performansı izlemeye değerdi. Kaçıranlar, Youtube'dan izleyebilirler. Okan Bayülgen, programı kendilerine bıraktı ve gitti. CHP Ankara Milletvekili'nin sabaha karşı saat 4'te programa bağlanarak, diğer partilerle uzlaşma sağlayacak şekilde harekete destek vereceğini belirtmesi çok önemliydi. İnternet tutkunları olarak biz aksiyona geçtik, sıra şimdi devlet büyüklerimizde.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder